Wymagania energetyczne szczeniąt - GA Pet Food Partners

Bieganie szczeniaka - wymagania energetyczne

Zapewnienie odpowiedniej ilości pokarmu, aby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne szczenięcia, jest ważne, aby zapewnić zdrowe tempo wzrostu i uniknąć niedowagi lub nadwagi szczeniąt.

Ilości karmy podane w przewodnikach żywieniowych szczeniąt są obliczane na podstawie znajomości ilości energii (kalorii) wymaganej przez szczenię i zawartości kalorii w karmach. Ten artykuł podsumowuje wyniki kilku badań, które dostarczają nowych informacji na temat zapotrzebowania energetycznego szczeniąt, które GA wykorzystało do przeglądu i rewizji przewodników żywieniowych dla szczeniąt.

Wymagania energetyczne szczeniąt

Obecnie poniższe równanie, jak określono w National Research Council (NRC, 20061), jest szeroko stosowany do szacowania zapotrzebowania energetycznego szczeniąt:

MER (Kcal) = 130 x rzeczywisty BW0.75 x 3.2 x (e-0.87 x (rzeczywisty BW/oczekiwany dojrzały BW) - 0.1)

gdzie BW = masa ciała (w kg) a e = logarytm naturalny (2.718).

Jednak w ostatnich latach szereg badań, przedstawionych poniżej, wykazało, że zapotrzebowanie na energię obliczone za pomocą tego równania nie odzwierciedlało faktycznego spożycia energii przez szczenięta karmione w celu utrzymania idealnej kondycji ciała podczas wzrostu. Badania wskazują, że szczenięta różnych ras (wielkości) mają różne wymagania energetyczne i nie jest to uwzględnione w powyższym równaniu.

Dobenecker i koledzy2 po raz pierwszy odnotowali różnicę w spożyciu energii przez szczenięta rasy beagle (rasy średniej wielkości) w porównaniu ze szczeniętami rasy krzyżówki Foxhound-Bokser-Ingelheim-Labrador (rasa dużych) potrzebnych do wzrostu szczeniąt zgodnie z zalecaną krzywą wagi dla każdej rasy. Ponadto spożycie energii obu ras było znacznie niższe niż obliczono za pomocą równania NRC.

Szczeniaki Labrador w trawie

Odnotowano dalsze różnice w wymaganiach energetycznych między szczeniętami ras różnej wielkości. Spożycie energii zarówno szczeniąt sznaucera miniaturowego (średniego), jak i yorkshire terriera (zabawki/małe) było znacznie niższe niż szczeniąt rasy labrador (duże) w okresie do 29 tygodnia życia3.

W porównaniu z wymaganiami energetycznymi obliczonymi za pomocą równania NRC, rzeczywiste spożycie energii szczeniąt Labradora okazało się dość zbliżone4. W przeciwieństwie do tego równanie NRC znacznie przeszacowało zapotrzebowanie energetyczne szczeniąt sznaucerów miniaturowych między 8 a 15 tygodniem3, szczenięta Yorkshire terrier w wieku 10 – 20 tygodni4 oraz szczenięta Norfolk Terrier (małe) w wieku od 10 do 52 tygodni5.

W badaniu szczeniąt będących własnością prywatną (zamiast badać psy kolonijne w powyższych badaniach) obejmujących szeroki zakres ras i rozmiarów, stwierdzono również, że równanie NRC ma tendencję do przeszacowywania energii o około 20% u szczeniąt poniżej sześć miesięcy6. Badanie to wykazało również, że spożycie energii znacznie wzrosło wraz ze wzrostem oczekiwanej dojrzałej masy ciała i znacznie spadło wraz z wiekiem szczeniąt.

Wszystkie te badania wskazują, że równanie NRC nie jest idealne do obliczania zapotrzebowania energetycznego szczeniąt, ponieważ w przypadku wielu ras/wielkości, prawdopodobnie doprowadziłoby to do zaoferowania szczeniętom większej ilości karmy niż jest to wymagane. Przekarmianie może prowadzić do szybszego wzrostu, co może zaszkodzić rozwojowi szkieletu, szczególnie u szczeniąt dużych ras. Może również powodować nadmierny przyrost masy ciała/otyłość, co wiąże się ze szkodliwym wpływem na zdrowie i długość życia psów.

Zapotrzebowanie energetyczne szczeniąt różnej wielkości/rasy

Wiele z powyższych badań zalecało zrewidowanie równania NRC lub opracowanie równań specyficznych dla rasy w celu oszacowania zapotrzebowania energetycznego szczeniąt. Chociaż równania specyficzne dla rasy mogą być daleko, zespół dietetyków weterynaryjnych, który zebrał i przeanalizował dane zebrane od wielu ras/wielkości prywatnych szczeniąt w okresie wzrostu, przedstawił pewne zalecenia dotyczące spożycia energii dla szczeniąt o różnej oczekiwanej masie ciała w wieku dorosłym. i kategorie wiekowe6.

Odkryli również liniową zależność między zrealizowanym wzrostem (rzeczywista masa ciała / oczekiwana dojrzała masa ciała) a spożyciem energii metabolicznej (ME) na kg masy ciała0.75. Na tej podstawie opracowali równanie do obliczenia spożycia energii przez szczenięta hodowane zgodnie z zaleceniami6.

Spożycie ME (MJ) = (1.063 – 0.565 x [rzeczywista masa ciała/oczekiwana dojrzała masa ciała]) x rzeczywista masa ciała0.75

gdzie BW = masa ciała (w kg).

Zmienione poradniki żywieniowe dla szczeniąt

Jako odpowiedzialny producent karmy dla zwierząt domowych będziemy nadal wykorzystywać informacje i dane dotyczące różnic w wymaganiach energetycznych między szczeniętami o różnych oczekiwanych dojrzałych masach ciała, jak podkreślono w badaniach wspomnianych powyżej, aby aktualizować przewodniki żywieniowe dla szczeniąt, których właściciele powinni przestrzegać. To z kolei powinno pomóc zapewnić zdrowe tempo wzrostu i ograniczyć ryzyko niedowagi lub nadwagi szczeniąt.

Należy również zauważyć, że nawet jeśli przewodniki żywieniowe zostaną ulepszone w oparciu o najnowsze wyniki badań, sugerowane ilości oferowanej żywności nie są całkowicie ostateczne. Można je wykorzystać jako punkt wyjścia i w razie potrzeby dostosować – np. nieznacznie zwiększyć, jeśli szczeniak nie przybiera na wadze lub nieznacznie zmniejszyć, jeśli szczeniak dużo przybiera na wadze w krótkim czasie.

Referencje

1. Krajowa Rada ds. Badań Naukowych. (2006) Wymagania żywieniowe psów i kotów. National Academies Press: Waszyngton, DC, USA.

2. Dobenecker, B., Endres, V. & Kienzle, E. (2013) Wymagania energetyczne szczeniąt dwóch różnych ras dla idealnego wzrostu od odsadzenia do 28 tygodnia życia. J Anim Physiol Anim Nutr, 97, 190-196.

3. Alexander J., Colyer A. i Morris P. (2017). Zapotrzebowanie energetyczne na wzrost u Yorkshire terriera. J Nutr Sci, 6, E26. doi:10.1017/jns.2017.26

4. Brenten, T., Morris, PJ, Salt, C., Raila, J., Kohn, B., Brunnberg, L., Schweigert, FJ & Zentek, J. (2014) Pobór energii, tempo wzrostu i skład ciała młodych labradorów i sznaucerów miniaturowych karmionych różnymi poziomami witaminy A. Br J Nutr, 111, 2104-2111.

5. Bradley, S., Alexander, J., Haydock, R., Bakke, AM & Watson, P. (2021) Wymagania energetyczne dla wzrostu Norfolk terriera. Zwierzęta 11(5), 1380. https://doi.org/10.3390/ani11051380

6. Klein, C., Thes, M., Böswald, LF & Kienzle, E. (2019) Pobór energii metabolicznej i wzrost prywatnych dorastających psów w porównaniu z oficjalnymi zaleceniami dotyczącymi krzywej wzrostu i podaży energii. J Anim Phsiol Anim Nutr, 103, 1952-1958.

Powrót do centrum wiedzy

dr Adriana Hewsona-Hughesa

Doradca ds. Żywienia, bezpieczeństwa żywności i innowacji

Adrian ukończył studia licencjackie (z wyróżnieniem) na Uniwersytecie Sunderland z farmakologii i rozpoczął pracę w laboratorium stwardnienia rozsianego w Instytucie Neurologii University College London, gdzie uzyskał stopień doktora. Po kilku kolejnych latach jako „postdoc” w środowisku akademickim w Uniwersytety w Cambridge i Nottingham, dołączył do Mars Petcare i spędził 14 lat pracując w dziale badawczo-rozwojowym w Waltham Center for Pet Nutrition. Adrian kierował różnymi projektami badawczymi dotyczącymi smakowitości, zachowań żywieniowych, żywienia i metabolizmu zarówno kotów, jak i psów, co zaowocowało publikacjami naukowymi, prezentacjami i innowacjami produktów. W październiku 2018 r. Adrian dołączył do GA, podekscytowany możliwością wspierania ciągłych innowacji i inwestycji, do których GA zobowiązuje się, dostarczając produkty najwyższej jakości naszym Partnerom i naszym zwierzętom domowym.

Może spodoba Ci się również ...

Artykuł napisany przez dr Adriana Hewsona-Hughesa