Hipoalergiczna karma dla zwierząt – oddzielając fakty od szumu

Hipoalergiczna karma dla zwierząt domowych wyróżniony obraz

Co to jest alergia pokarmowa u psów i kotów?

Psy i koty mogą wykazywać niepożądane reakcje na pokarm, które można ogólnie podzielić na dwie grupy – immunologiczną (alergia pokarmowa) i nieimmunologiczną. Alergia pokarmowa to niewłaściwa reakcja immunologiczna na normalną żywność lub składnik (np. białko w żywności), która może powodować objawy dermatologiczne (np. zaczerwienienie, swędzenie skóry) i/lub żołądkowo-jelitowe (np. biegunka, wymioty) u psów i kotów ( Verlinden i in., 2006). Chociaż składniki, takie jak kurczak, wołowina i soja są łatwo rozpoznawalne jako źródła białka, ważne jest również, aby wziąć pod uwagę składniki, które dostarczają węglowodanów do przepisu, takie jak ryż, pszenica, ziemniaki i kukurydza, ponieważ zawierają one również niewielką ilość białka . Nieimmunologiczne niepożądane reakcje pokarmowe mogą wynikać z wielu przyczyn, takich jak nietolerancja pokarmowa, zatrucie pokarmowe, toksyczność pokarmowa i niedyskrecja dietetyczna (Verlinden et al., 2006).

Kliniczne objawy alergii pokarmowej, nietolerancji pokarmowej, zatrucia pokarmowego i niedyskrecji żywieniowej mogą się nakładać, co utrudnia ustalenie przyczyny i może prowadzić do niepożądanej reakcji pokarmowej na bezkrytyczne oznaczenie przez właściciela jako „alergia pokarmowa”. Pod pewnymi względami właściciel niekoniecznie ma znaczenie, czy jego zwierzę ma na przykład alergię lub nietolerancję glutenu pszennego, ponieważ objawy w obu przypadkach można rozwiązać w ten sam sposób – usuwając „obrażający” składnik z dieta zwierzaka.

Powszechne alergeny pokarmowe

Alergie pokarmowe mogą rozwijać się w odpowiedzi na dowolne białko pokarmowe, a te najczęściej związane z alergiami pokarmowymi przedstawiono w poniższej tabeli. Nie chodzi o to, że te źródła białka są z natury bardziej „alergiczne” niż inne białka, ale prawdopodobnie odzwierciedlają szerokie zastosowanie tych składników w karmach dla zwierząt domowych.

Tabela 1: Najczęściej zgłaszane alergeny pokarmowe zaangażowane w skórne niepożądane reakcje pokarmowe u psów i kotów (Mueller i wsp., 2016).

Hipoalergiczna karma dla zwierząt – tabela alergenów pokarmowych

Identyfikacja przyczyny alergii pokarmowej

W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej złotym standardem w ustaleniu przyczyny jest stosowanie diet wykluczających i ponowne próby prób, chociaż nie prowadziłoby to do rozróżnienia między alergią pokarmową a reakcją pokarmową o podłożu nieimmunologicznym.

Kluczem do badań diety wykluczającej jest wykluczenie możliwych składników, na które zwierzę jest uczulone, poprzez wybranie nowego źródła białka (i węglowodanów), na które pies lub kot nie był wcześniej narażony. Wybraną dietę należy podawać wyłącznie (co oznacza, że ​​nie należy podawać żadnych innych pokarmów ani smakołyków) przez okres próbny. Czas trwania diety będzie zależał od początkowego nasilenia objawów i szybkości ustępowania objawów klinicznych, na przykład 2-4 tygodnie w przypadku objawów żołądkowo-jelitowych i 4-8 tygodni lub potencjalnie dłużej w przypadku objawów dermatologicznych (Verlinden i wsp. ., 2006).

Gdy objawy ulegną wystarczającej poprawie, ponowne wystąpienie objawów po ponownym podaniu oryginalnego pokarmu lub pojedynczego składnika wspomaga diagnozę alergii pokarmowej i identyfikację konkretnego białka, na które zwierzę jest wrażliwe.

Chociaż diety eliminacyjne pomagają właścicielom wyodrębnić poszczególne rodzaje żywności, mogą one być dla właściciela dość zniechęcające. Proces może być powolny i czasochłonny, aby był skuteczny, wymaga poświęcenia, a właściciele mogą nie widzieć natychmiastowych rezultatów.

Podstawa hipoalergicznych diet dla zwierząt domowych

W przeszłości w hipoalergicznych dietach dla zwierząt domowych unikano stosowania powszechnych alergenów pokarmowych (np. wołowiny, nabiału, pszenicy, soi) i zamiast tego opierały się na nowych białkach (np. jagnięcina lub łosoś), których zazwyczaj nie używano do sporządzania karmy dla zwierząt domowych. zmniejszonego prawdopodobieństwa uczulenia na białko, na które zwierzę nie było wcześniej narażone. Takie podejście może być bardzo skuteczne w przypadku wielu psów i kotów (Jeffers i wsp., 1991; Leistra i Willemse, 2002), chociaż może być konieczne wypróbowanie więcej niż jednej nowej diety białkowej do czasu znalezienia odpowiedniej diety. Możliwe jest również, że zwierzę może w końcu rozwinąć alergię na nowe białko.

Wiele firm produkujących karmy dla zwierząt domowych reklamowało swoje produkty jako dobre lub odpowiednie dla zwierząt z alergią lub nietolerancją, ponieważ są one „dieta o ograniczonej zawartości składników”. Receptury zazwyczaj wykorzystują tylko jedno źródło białka zwierzęcego i jedno źródło węglowodanów. Trend „diety o ograniczonej zawartości składników” wydaje się nawiązywać do idei diety eliminacyjnej, jak wspomniano wcześniej, wykluczającej niektóre składniki w celu ograniczenia ryzyka niepożądanej reakcji na żywność.

Niedawno na rynek wprowadzono hipoalergiczną karmę dla zwierząt zawierającą hydrolizowane białka. Dzięki kontrolowanej hydrolizie enzymatycznej białka można częściowo lub w dużym stopniu rozłożyć na mniejsze peptydy, które mogą być zbyt małe, aby mogły zostać wykryte przez układ odpornościowy, co czyni je hipoalergicznymi. Jedną z zalet tego podejścia jest to, że mogą być skuteczne nawet u zwierząt uczulonych na nienaruszone białko. Na przykład psy, które wykazywały niepożądane objawy żołądkowo-jelitowe i/lub dermatologiczne po spożyciu białka sojowego, nie wykazywały żadnych objawów klinicznych w odpowiedzi na spożycie hydrolizowanego białka sojowego (Puigdemont i wsp., 2006). Podobnie w badaniu 12 psów z objawami skórnymi po ekspozycji na mięso z kurczaka, wszystkie z wyjątkiem jednego wykazały zmniejszenie wyników klinicznych po karmieniu hydrolizowanym kurczakiem (Ricci i wsp., 2010).

Trendy i postrzeganie konsumentów

W 2018 r. analiza unikalnej bazy danych 350,000 75 psów z Wielkiej Brytanii wykazała 2018% wzrost próśb o hipoalergiczne mieszanki karmy dla psów od właścicieli w ciągu ostatnich dwóch lat (Woodmansey, XNUMX). Humanizacja to stale rosnący trend w branży karmy dla zwierząt domowych, w której wiele zwierząt uważa się za „dzieci” lub „niemowlęta futerkowe”, a tym samym za dodatkowych członków rodziny. Zostało to odzwierciedlone w przypadku hipoalergicznej karmy dla zwierząt domowych. Ponieważ wielu właścicieli obawia się, czy ich dieta jest wolna od glutenu, aby odpowiadać na nietolerancję, którą mają lub czują, że mogą mieć, te same obawy zostały zastosowane w diecie ich zwierząt.

Hipoalergiczny znaczek na karmę dla zwierząt

Podsumowanie

Jak wspomniano powyżej, istnieje szereg rozwiązań, które mogą okazać się skuteczne w zapewnieniu diety odpowiedniej dla zwierzęcia cierpiącego na alergię lub nietolerancję pokarmową. Oświadczenia dotyczące hipoalergicznej karmy dla zwierząt domowych, stosowane we właściwy sposób, z jasnym i szczegółowym uzasadnieniem, mogą pomóc konsumentom w dokonaniu świadomego wyboru swojego zwierzaka w celu zaspokojenia jego potrzeb żywieniowych.

Referencje

Jeffers, JG, Shanley, KJ, Meyer, EK, (1991) Diagnostyka psów na nadwrażliwość pokarmową. Journal of the American Veterinary Medical Association, 198(2), 245-250

Leistra, M., Willemse, T., (2002) Podwójna ślepa ocena dwóch komercyjnych diet hipoalergicznych u kotów z niepożądanymi reakcjami na pokarm. Journal of Feline Medicine and Surgery 4, 185-188.

Mueller, RS, Olivry, T., Prélaud, P., (2016) Krytycznie oceniony temat dotyczący niepożądanych reakcji na pokarm zwierząt towarzyszących (2): powszechne źródła alergenów pokarmowych u psów i kotów. Badania weterynaryjne BMC. 12:9. DOI 10.1186/s12917-016-0633-8.

Puigdemont, A., Brazís, P., Serra, M., Fondati, A., (2006) Odpowiedzi immunologiczne na hydrolizowane białko sojowe u psów z eksperymentalnie indukowaną nadwrażliwością na soję. American Journal of Veterinary Research, 67(3), 484-488.

Ricci, R., Hammerberg, B., Paps, J., Contiero, B., Jackson, H., (2010) Porównanie klinicznych objawów karmienia całych i hydrolizowanych kurczaków psów z nadwrażliwością na białko natywne. Dermatologia Weterynaryjna, 21, 358-366.

Verlinden, A., Hesta, M., Millet, S., Janssens, GPJ, (2006) Alergia pokarmowa u psów i kotów: przegląd. Krytyczne recenzje w nauce o żywności i żywieniu, 46(3), 259-273.

Woodmansey, D., (2018) Baza danych pokazuje 75% wzrost hipoalergicznego zapotrzebowania na żywność. Czasy weterynaryjne. https://www.vettimes.co.uk/news/database-shows-75-rise-in-hypoallergenic-food-demand/

Powrót do Centrum Wiedzy

Zofia Parkinson

GA Pet Food Partners Ekspert ds. oświadczeń dotyczących karmy dla zwierząt domowych

Zofia jest GA Pet Food Partners Pet Food Claims Expert i jest zaangażowany w sprawdzanie oświadczeń partnerów, upewnianie się, że ich etykiety i materiały marketingowe są zgodne z przepisami oraz badanie nowych i ekscytujących surowców. Sophia ukończyła studia licencjackie z nauk o żywieniu, gdzie zainteresowała się informacjami i regulacjami dotyczącymi etykietowania. Krótko pracuje w branży Human Food przed dołączeniem do GA w 2020 roku. W wolnym czasie lubi gotować i chodzić na długie spacery ze swoim sznaucerem miniaturowym Dexterem.

dr Adriana Hewsona-Hughesa

Doradca ds. Żywienia, bezpieczeństwa żywności i innowacji

Adrian ukończył University of Sunderland z tytułem licencjata (z wyróżnieniem) w dziedzinie farmakologii i podjął pracę w laboratorium stwardnienia rozsianego w Institute of Neurology, University College London, gdzie uzyskał stopień doktora. Po kilku latach pracy jako „postdoc” w środowisku akademickim na uniwersytetach w Cambridge i Nottingham, dołączył do Mars Petcare i spędził 14 lat w dziale badań i rozwoju w Waltham Center for Pet Nutrition. Adrian kierował różnymi projektami badawczymi dotyczącymi smakowitości, zachowań żywieniowych, żywienia i metabolizmu zarówno u kotów, jak i psów, których efektem były publikacje naukowe, prezentacje i innowacje produktowe. W październiku 2018 roku Adrian dołączył do GA, podekscytowany możliwością wspierania ciągłych innowacji i inwestycji, do których GA się zobowiązuje, dostarczając naszym Partnerom i zwierzętom produkty najwyższej jakości.

Może spodoba Ci się również ...

Artykuł napisany przez Sophię Parkinson i dr Adriana Hewsona-Hughesa