
Jako dietetycy karmy dla zwierząt domowych często jesteśmy pytani, jaka jest różnica między surową karmą dla zwierząt domowych a sucha karma dla zwierząt. Ten post zawiera kluczowe informacje na temat korzyści żywienia suchą karmą w porównaniu z surową karmą dla zwierząt domowych.
Ważne odżywianie
Surową karmę dla zwierząt domowych można kupić jako kompletną dietę, ale wielu właścicieli decyduje się na karmienie surowe domowej roboty, ponieważ uważają, że jest to lepsze dla ich zwierząt. Badania pokazują, że 95% domowych diet miało niedobór przynajmniej jednego niezbędnego składnika odżywczego. Podczas gdy 84% brakowało wielu składników odżywczych (PFMA, 2020). Dodd i in. (2019) przeprowadzili analizę składników odżywczych domowej diety i wpływ, jaki ta dieta miała na karmienie szczeniaka. Wyniki pokazują, że dieta była uboga w wiele składników odżywczych, a także niewłaściwa równowaga wapnia i fosforu, co skutkowało słabym rozwojem szkieletu.
Surowe ryzyko
Zidentyfikowano, że istnieje ryzyko dla zdrowia zwierząt wynikające z karmienia domowych surowych pokarmów, jeśli nie są one zbilansowane pod względem odżywczym dla konkretnego gatunku i etapu życia. Stwierdzono również, że istnieje zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Podczas karmienia surową dietą zwiększa się ryzyko infekcji bakteriami, ponieważ zarówno zwierzę, jak i jego właściciel mogą być bezpośrednio narażeni na patogeny przenoszone przez żywność. W badaniu przyjrzano się 35 komercyjnym surowym karmom dla zwierząt domowych i zbadano produkty pod kątem zanieczyszczeń, takich jak: Salmonella, Listeria i wspomagający E.coli. Badanie wykazało, że ponad połowa badanych surowej żywności była dodatnia pod względem co najmniej jednego zanieczyszczenia (Bree i wsp., 2018). Badanie kończy się stwierdzeniem, że sucha karma dla zwierząt domowych jest bezpieczniejszą opcją zarówno dla zwierząt domowych, jak i właścicieli. Poniższa tabela podsumowuje kluczowe różnice między suchą karmą dla zwierząt domowych a surową karmą dla zwierząt domowych.
Suchy
Niska zawartość wilgoci (około 8%)
Karm małe ilości
Kompletna karma dla zwierząt domowych - spełnia potrzeby żywieniowe zwierzęcia zgodnie z wytycznymi żywieniowymi FEDIAF
Stabilny przez dłuższy czas, o ile jest przechowywany w chłodnym, suchym miejscu
Zwierzęta mogą pić więcej, gdy karma jest sucha
Wygodny
Surowy
Wysoka zawartość wilgoci (65% +)
Mogą być wytwarzane komercyjnie lub domowe
Higiena i czystość są ważne - zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt
Krótki termin przydatności do spożycia po rozmrożeniu
Zwierzęta mogą pić mniej, gdy karma jest mokra
Wygodny w niektórych formatach (mrożony, kompletny, surowy)
Bezpośrednie porównanie surowej karmy dla zwierząt domowych z suchą karmą dla zwierząt domowych nie zawsze jest łatwe ze względu na różnice w stanie fizycznym; dlatego ważne jest, aby obliczyć wszelkie wartości na tej samej „bazie suchej masy”.
Co to jest sucha materia?
Sucha masa odnosi się do materiału, który pozostaje po usunięciu wody. Poniższe tabele porównują wartości odżywcze różnych surowych diet z karmą suchą na podstawie „jak po karmieniu” i „100% suchej masy”. Składniki analityczne można porównać w równym stopniu, przeliczając oba produkty na tę samą suchą masę.
Składniki analityczne „na bazie pożywienia”.
Surowa dieta A.
Wilgotność: 70%
Olej: 9%
Białko: 12%
Błonnik: 1%
Popiół: 2%
Surowa dieta B.
Wilgotność: 64.6%
Olej: 15.7%
Białko: 14.6%
Błonnik: 1%
Popiół: 4.9%
Surowa dieta C.
Wilgotność: 74.9%
Olej: 5.8%
Białko: 14.4%
Błonnik: 1.8%
Popiół: 2.9%
Dieta sucha A.
Wilgotność: 8%
Olej: 16%
Białko: 28%
Błonnik: 3%
Popiół: 9.5%
Składniki analityczne na bazie 100% suchej masy
Surowa dieta A.
Wilgotność: 0%
Olej: 30%
Białko: 40%
Błonnik: 3.3%
Popiół: 6.7%
Surowa dieta B.
Wilgotność: 0%
Olej: 44.4%
Białko: 41.2%
Błonnik: 2.8%
Popiół: 13.8%
Surowa dieta C.
Wilgotność: 0%
Olej: 23.1%
Białko: 57.4%
Błonnik: 7.2%
Popiół: 11.6%
Dieta sucha A.
Wilgotność: 0%
Olej: 17.4%
Białko: 30.4%
Błonnik: 3.3%
Popiół: 10.3%
Na rynku dostępnych jest wiele różnych formatów karm dla zwierząt domowych, co może czasami utrudniać podjęcie decyzji o tym, co najlepiej karmić. Najważniejszym przesłaniem jest to, że jakość karmy dla zwierząt domowych powinna być mierzona na podstawie zawartości karmy, a nie formatu, w jakim jest karmiona.
Referencje
Bree, FPJ, Bokken, GCAM, Mineur, R., Franssen, F., Opsteegh, M., van der Giessen, JWB, Lipman, LJA and Overgaauw, PAM (2018). Bakterie odzwierzęce i pasożyty występujące w dietach dla kotów i psów na bazie surowego mięsa. Dokumentacja weterynaryjna, 182 (2), s. 50–50.
Dodd, S., Barry, M., Grant, C. and Verbrugghe, A. (2019). Nieprawidłowa mineralizacja kości u szczenięcia karmionego niezrównoważoną, domową dietą surowego mięsa, zdiagnozowaną i monitorowaną za pomocą absorpcjometrii rentgenowskiej o podwójnej energii. Czasopismo Fizjologii Zwierząt i Żywienia Zwierząt.
Odpowiedzialne karmienie na surowo dla kotów i psów. (nd). [online] Dostępne pod adresem: https://www.pfma.org.uk/_assets/docs/fact-sheet/PFMA-fact-sheet-Raw-Feeding.pdf [Dostęp 9 października 2020 r.].

Charlotte Stainer
GA Pet Food Partners Młodszy dietetyk zwierząt
Może spodoba Ci się również ...
Artykuł napisany przez Charlotte Stainer
Plusy i minusy sztucznej inteligencji w handlu detalicznym zwierzętami
Być może słyszałeś często używane w mediach litery „AI” lub „Technologia AI”. Od otwierania telefonu za pomocą Face ID po interakcję z [...]