Czego potrzebują koty w swojej diecie?

Odżywianie kotów - baner główny

Koty wymagają niektórych składników odżywczych, które nie są niezbędne dla innych ssaków. Wiele z tych niezbędnych składników odżywczych występuje naturalnie w tkankach zwierzęcych, co odzwierciedla, że koty wykształciły specjalistyczne wymagania żywieniowe zgodne z ewolucyjnym wpływem bycia ścisłymi mięsożercami (MacDonald et al., 1984).

Ponadto, przy karmieniu kotów, skład odżywczy i smakowitość diety są kluczowe. Jeśli dieta nie jest smakowita, koty odmówią jedzenia i w konsekwencji mogą stać się niedoborowe w niezbędne składniki odżywcze, co prowadzi do stanów klinicznych (Zaghini & Biagi, 2005). To podkreśla znaczenie formułowania i karmienia wysoko smakowitymi, odżywczymi dietami dla kotów.

Ile białka potrzebują koty?

Na wolności koty spożywałyby dietę składającą się z małych zwierząt łownych, która dostarcza diety bogatej w białko zwierzęce zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy (AA), których koty potrzebują. Badania wykazały, że współczesne koty domowe, którym dostarczana jest pełnoporcjowa karma w misce, mają minimalne zapotrzebowanie na białko w diecie wynoszące 25-33 g/100g suchej masy (DM), w zależności od ich zapotrzebowania energetycznego (FEDIAF, 2021). To zapotrzebowanie na białko jest znacznie większe niż zapotrzebowanie na białko u zwierząt wszystkożernych, takich jak psy, i odzwierciedla, że koty są metabolizowane do wykorzystywania białka/aminokwasów do zaspokajania swoich potrzeb metabolicznych, np. bezpośredniego utleniania na energię i syntezy glukozy (glukoneogenezy) (Russell et al., 2002; Eisert, 2011).

Kot jedzący z miski - Cat Nutrition

Które niezbędne aminokwasy potrzebują koty?

Aminokwasy są budulcem białek. Są one klasyfikowane jako niezbędne aminokwasy (muszą być dostarczane w diecie) lub nie-niezbędne aminokwasy (syntetyzowane de novo w organizmie). Odpowiednie ilości niezbędnych i nie-niezbędnych aminokwasów są wymagane do utrzymania optymalnego zdrowia. Przy formułowaniu diety dla kotów, ważne jest nie tylko uwzględnienie całkowitej zawartości białka lub strawności białka, ale także profilu aminokwasowego źródła białka. Niezbędne aminokwasy muszą być dostarczone w diecie. Koty i psy dzielą dziesięć niezbędnych aminokwasów wymaganych w ich diecie (arginina, histydyna, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan i walina) (FEDIAF, 2021).

Dieta zawierająca argininę jest niezwykle ważna dla kotów. Zarówno koty, jak i psy wykazują objawy hiperamonemii, gdy są karmione dietą bez argininy, ponieważ arginina jest zaangażowana w usuwanie amoniaku z organizmu. Hiperamonemia to podwyższenie poziomu amoniaku we krwi i może powodować wymioty, utratę wagi i letarg. Niedobory argininy są bardziej dotkliwe u kotów, ponieważ pojedynczy posiłek bez argininy może spowodować objawy kliniczne zatrucia amoniakiem w ciągu 2-5 godzin od spożycia (Morris & Rogers, 1978).

Oprócz dziesięciu niezbędnych aminokwasów dzielonych z psami, koty dodatkowo potrzebują aminokwasu siarkowego tauryny. Związek ten ma fundamentalne znaczenie w diecie zwierząt domowych, szczególnie u kotów, ponieważ bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych, syntezie kwasów żółciowych i redukcji uszkodzeń mięśni spowodowanych stresem oksydacyjnym. Koty mają ograniczoną zdolność do syntezy tauryny. Dlatego tauryna w diecie jest niezbędna, aby spełnić zapotrzebowanie (Verbrugghe & Bakovic, 10). Ponadto koty polegają niemal wyłącznie na taurynie (zamiast wykorzystywania aminokwasu glicyny) do koniugacji kwasów żółciowych w sole żółciowe, co skutkuje obowiązkową utratą tauryny w żółci. Niewystarczające ilości tauryny w diecie mogą powodować poważne problemy fizjologiczne, takie jak degeneracja siatkówki (Hayes et al., 2013) i kardiomiopatia rozstrzeniowa (Pion et al., 1975). Z kolei tauryna nie jest niezbędnym aminokwasem u psów, ponieważ mają one zdolność do syntezy wystarczających ilości tauryny z aminokwasów siarkowych, cysteiny i metioniny (NRC, 1987).

Zarówno arginina, jak i tauryna występują naturalnie w produktach pochodzenia zwierzęcego, co podkreśla znaczenie tkanki zwierzęcej w diecie kota.

Dlaczego lipidy są niezbędne i które kwasy tłuszczowe są potrzebne kotom?

Lipidy stanowią grupę organicznych cząsteczek, które obejmują tłuszcze i oleje. Lipidy w diecie są źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych i skoncentrowanej energii, ponieważ tłuszcz dostarcza dwukrotnie więcej kalorii na gram w porównaniu z białkami i węglowodanami. Lipidy odgrywają ważną rolę jako nośniki witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i steroli oraz są składnikami wielu prekursorów hormonalnych. Ponadto są wykorzystywane do poprawy smakowitości i właściwości teksturalnych suchej karmy (Trevizan & Kessler, 2009).

Kwasy tłuszczowe są integralnymi składnikami lipidów. Niezbędny charakter kwasu tłuszczowego wynika głównie z niezdolności zwierzęcia do jego syntezy w wystarczających ilościach, aby zaspokoić jego potrzeby metaboliczne (Bauer, 2008). Koty, podobnie jak psy, wymagają niezbędnego kwasu tłuszczowego kwasu linolowego. Kwas linolowy to wielonienasycony kwas tłuszczowy omega-6. Kwasy tłuszczowe mogą być wydłużane i odtłuszczane do alternatywnych, dłuższych kwasów tłuszczowych. Na przykład psy łatwo przekształcają kwas linolowy w kwas arachidonowy dzięki enzymowi Δ6-desaturazy. Jednak koty nie są w stanie tego zrobić, ponieważ konwersja jest ograniczona z powodu niskiej aktywności enzymu Δ6-desaturazy w wątrobie kota. W rezultacie kwas arachidonowy jest niezbędnym kwasem tłuszczowym dla kotów i musi być dostarczany w diecie. Kwas arachidonowy występuje obficie w tkankach zwierzęcych, zwłaszcza w narządach (Trevizan et al., 2012). To potwierdza, że koty jako obowiązkowi mięsożercy muszą spożywać tkanki zwierzęce, aby spełnić swoje potrzeby żywieniowe.

Czy koty potrzebują określonych witamin?

Witaminy są organicznymi związkami wymaganymi tylko w małych ilościach i są klasyfikowane jako niezbędne mikroelementy. Ponieważ nie są one syntetyzowane endogennie, muszą być dostarczane z dietą. Witaminy mają różnorodne funkcje biochemiczne, które są niezbędne do utrzymania normalnego zdrowia i integralności metabolicznej. Wymagania żywieniowe kotów dotyczące określonych witamin różnią się od wymagań większości innych ssaków. Te szczególności wynikają z znaczących różnic w aktywnościach enzymów podczas syntezy niacyny (witaminy B3) i witaminy A (NRC, 2006).

Dieta zawierająca niacynę jest niezbędna dla kotów, ponieważ niacyna (i związane z nią związki, w tym kwas nikotynowy i dinukleotyd nikotynamidoadeninowy, NAD) odgrywa fundamentalną rolę jako koenzymy w metabolizmie węglowodanów, aminokwasów i ciał ketonowych u kotów. Koty, w przeciwieństwie do psów, nie mogą syntetyzować znaczących ilości niacyny z niezbędnego aminokwasu tryptofanu. Wynika to z bardzo wysokiego poziomu aktywności enzymu (picolinic carboxylase), który szybko przekształca metabolit tryptofanu w acetyl-CoA, a nie niacynę, co skutkuje niewystarczającą produkcją niacyny. W rezultacie zapotrzebowanie kotów na niacynę jest 2.4 razy wyższe niż u psów (NRC, 2006).

Podobnie koty wymagają diety zawierającej preformowaną witaminę A. Witamina A jest niezbędna dla wzroku, różnicowania komórek i funkcji immunologicznych u kotów. Karotenoidy, takie jak β-karoten, są prekursorami witaminy A. Są one syntetyzowane przez rośliny, a zatem powszechnie występują w warzywach, takich jak marchew i słodkie ziemniaki. W porównaniu z tym tkanki zwierzęce zawierają stosunkowo niskie stężenia karotenoidów i odpowiednie ilości witaminy A. Jako obowiązkowi mięsożercy koty nie posiadają enzymu wymaganego do produkcji witaminy A z β-karotenu, i chociaż mogą wchłaniać β-karoten, nie mogą go przekształcić w witaminę A (Schweigert et al., 2002). Preformowana witamina A jest niezbędna tylko dla kotów, ponieważ psy posiadają enzymy niezbędne do przekształcania karotenoidów (Zaghini & Biagi, 2005).

Podsumowanie

Jako obowiązkowi mięsożercy koty w dużej mierze polegają na składnikach odżywczych występujących w tkankach zwierzęcych. Ważne jest, aby koty były karmione dietą wysokobiałkową, zawierającą niezbędne aminokwasy. Oprócz niezbędnych aminokwasów dzielonych z psami, koty potrzebują tauryny, która znajduje się w składnikach pochodzenia zwierzęcego. Wysokie stężenia niezbędnego kwasu tłuszczowego, kwasu arachidonowego, występującego w tkankach zwierzęcych, wzmacniają to zapotrzebowanie na składniki odżywcze, zwłaszcza z produktów pochodzenia zwierzęcego. Wreszcie, koty wymagają witamin w diecie, których inne ssaki mogą syntetyzować endogennie. Przykładami są niacyna i preformowana witamina A.

Referencje

  • Bauer, J. E. (2008). Essential fatty acid metabolism in dogs and cats. Revista Brasileira de Zootecnia, 37, 20-27.
  • Eisert, R. (2011). Hypercarnivory and the brain: protein requirements of cats reconsidered. Journal of Comparative Physiology B, 181(1), 1-17.
  • FEDIAF. (2021). Nutritional Guidelines for Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs. European Pet Food Industry Federation, Brussels.
  • Hayes, K. C., Carey, R. E., & Schmidt, S. Y. (1975). Retinal degeneration associated with taurine deficiency in the cat. Science, 188(4191), 949-951.
  • MacDonald, M. L., Rogers, Q. R., & Morris, J. G. (1984). Nutrition of the domestic cat, a mammalian carnivore. Annual Review of Nutrition, 4(1), 521-562.
  • Morris, J. G., & Rogers, Q. R. (1978). Ammonia intoxication in the near-adult cat as a result of a dietary deficiency of arginine. Science, 199(4327), 431-432.
  • NRC (National Research Council). (2006). Nutrient requirements of dogs and cats. National Academies Press, Washington, DC.
  • Pion, P. D., Kittleson, M. D., Rogers, Q. R., & Morris, J. G. (1987). Myocardial failure in cats associated with low plasma taurine: a reversible cardiomyopathy. Science, 237(4816), 764-768.
  • Russell, K., Murgatroyd, P. R., & Batt, R. M. (2002). Net protein oxidation is adapted to dietary protein intake in domestic cats (Felis silvestris catus). The Journal of Nutrition, 132(3), 456-460.
  • Schweigert, F. J., Raila, J., Wichert, B., & Kienzle, E. (2002). Cats absorb β-carotene, but it is not converted to vitamin A. The Journal of Nutrition, 132(6), 1610S-1612S.
  • Trevizan, L., & Kessler, A. M. (2009). Lipids in dogs and cats’ nutrition: metabolism, sources and application in practical and therapeutic diets. Revista Brasileira de Zootecnia, 38, 15-25.
  • Trevizan, L., Kessler, A. M., Brenna, J. T., Lawrence, P., Waldron, M. K., & Bauer, J. E. (2012). Maintenance of arachidonic acid and evidence of Δ5 desaturation in cats fed γ-linolenic and linoleic acid enriched diets. Lipids, 47(4), 413-423.
  • Verbrugghe, A., & Bakovic, M. (2013). Peculiarities of one-carbon metabolism in the strict carnivorous cat and the role in feline hepatic lipidosis. Nutrients, 5(7), 2811-2835.
  • Zaghini, G., & Biagi, G. (2005). Nutritional peculiarities and diet palatability in the cat. Veterinary Research Communications, 29(2), 39-44.
Powrót do Centrum Wiedzy
Emma Hunt, młodsza dietetyk zwierząt

Charlotte Stainer

GA Pet Food Partners Młodszy dietetyk zwierząt

Charlotte jest młodszym dietetykiem zwierząt domowych w GA Pet Food Partners. Charlotte ukończyła Newcastle University z tytułem licencjata w dziedzinie biologii morskiej, a następnie ukończyła studia magisterskie z żywienia zwierząt na Uniwersytet w Nottingham, gdzie skupiła się na żywieniu zwierząt towarzyszących. Poza pracą Charlotte uwielbia podróżować i spędzać czas na świeżym powietrzu. Lubi też biegać i chodzić na siłownię.

Może spodoba Ci się również ...

Artykuł napisany przez Charlotte Stainer