Czym należy karmić szczenięta dużych ras? - GA Pet Food Partners

Czym należy karmić szczenięta dużych ras?

Czym należy karmić szczenięta dużych ras?

Być może zastanawiasz się, czym karmić szczenięta dużych ras? Wymagania żywieniowe szczeniąt ras dużych i małych różnią się nieco od ich dorosłych odpowiedników. Wzrost i rozwój skutkują zarówno zwiększonym, jak i zmniejszonym zapotrzebowaniem na różne składniki odżywcze w porównaniu z utrzymywaniem dorosłych. Zaspokojenie potrzeb żywieniowych szczeniąt poprzez zbilansowaną dietę jest kluczem do zapewnienia krótko- i długoterminowego zdrowia.

Chociaż masa ciała dorosłego będzie znacznie większa, wymagania żywieniowe szczeniąt dużych ras w porównaniu z rasami średnimi i małymi różnią się stosunkowo niewiele. Po odsadzeniu wszystkie szczenięta wymagają diety bogatszej w białko niż dorosłe psy. Minimalne zalecenie 25g / 100g suchej masy (sm) w pierwszych 14 tygodniach, spadek do 20g / 100g sm w późnym okresie wzrostu1. Ten późny okres wzrostu będzie dłuższy u szczeniąt dużych ras, aż do osiągnięcia masy ciała dorosłego. (tj. trwające do 18-24 miesięcy w porównaniu do 10-12 miesięcy lub 15-18 miesięcy odpowiednio u ras małych i średnich).

Gigantyczne porcje? - Ile jedzenia dla szczeniąt dużych ras

Karmienie zapewniające maksymalny wzrost to nie to samo, co karmienie zapewniające optymalny wzrost. Kluczowym problemem do rozważenia w przypadku szczeniąt dużych ras jest przekarmienie4. Podczas gdy żywienie musi być odpowiednie, aby zapewnić rozwój, należy uważnie monitorować wzrost szczeniąt dużych ras. Może pojawić się pokusa zwiększenia ilości paszy w przypadku szczenięcia dużej rasy, aby uwzględnić jego zwiększony rozmiar.

Jednak przekarmienie może skutkować nadmierną podażą niektórych składników odżywczych i zwiększeniem masy ciała w tempie, którego rozwijający się układ kostny nie jest w stanie odpowiednio wspierać. Te dodatkowe stresy zostały powiązane z nieprawidłowościami kości i stanami ortopedycznymi, które mogą stanowić problem aż do dorosłości.

Oczywiście rozmiar żołądka szczeniąt jest mniejszy niż u dorosłych. Dlatego zaleca się podzielenie karmienia na minimum 3-4 posiłki dziennie. Pomaga to w utrzymaniu energii przez dłuższy okres czasu i zapewnia odpowiedni poziom spożycia paszy. Nie zaleca się również „karmienia darmowego”. Monitorowanie poziomów zużycia za pomocą tej metody jest trudne. W przypadku karmienia wielu szczeniąt z miotu właściciel nie może wyjaśnić potencjalnego zjadania - w porównaniu z niedojedzeniem innego.

Właściciele dużych ras mogą również chcieć wziąć pod uwagę wielkość krokietów w karmie suchej. W przypadku większego szczeniaka pojawia się większy pysk i uzębienie, które może pomieścić większy rozmiar krokietów. Może to pomóc spowolnić spożycie w porównaniu do małych krokietów podawanych często w komercyjnych karmach dla szczeniąt. Co więcej, małe rozmiary posiłków w połączeniu z wolnym tempem spożycia są preferowanym nawykiem żywieniowym do zaszczepienia szczeniętom dużych ras jako metoda zmniejszania ryzyka skrętu żołądka (GDV), który często dotyczy dużych ras. 5.

Rozwój kości u psów dużych ras

Wysokie spożycie wapnia może wpływać na rozwój szkieletu u psów dużych ras, szczególnie we wczesnej fazie wzrostu6. Dlatego w przypadku karm przeznaczonych dla szczeniąt dużych ras zalecane jest ścisłe maksimum 1.6 g / 100 g sm.

To maksimum można zwiększyć do 1.8 g / 100 g sm dla wszystkich ras w późnej fazie wzrostu - z wyjątkiem dogów niemieckich, dla których zaleca się utrzymanie maksymalnie 1.6 g / 100 g sm. Idealnie, stosunek wapnia do fosforu w diecie powinien wynosić 1: 1, maksymalnie 1.6: 1 podczas wczesnego wzrostu i 1.8: 1 podczas późnego wzrostu.

Działanie witaminy D na rozwój kośćca może być pośrednie, np. Wpływając na wchłanianie wapnia w jelitach, lub bardziej bezpośrednie, np. Stymulując mineralizację kości. W oparciu o dowody na zaburzenia tworzenia kości u szczeniąt doga niemieckiego karmionych dietą zawierającą podwyższony poziom witaminy D, w Wytycznych żywieniowych FEDIAF ustalono maksymalny limit żywieniowy 320 IU / 100g sm1chociaż niższe dopuszczalne maksimum (227 IU / 100g sm) przewyższa wartości odżywcze maksimum w Wielkiej Brytanii / Europie.

To jest ważne; właściciele powinni mieć świadomość, że nie ma potrzeby uzupełniania diety dodatkowymi witaminami lub minerałami, jeśli stosują kompletną i zbilansowaną dietę. Suplementacja w postaci nakryć do posiłków lub w postaci tabletek może prowadzić do nadmiernej podaży, co może być szkodliwe dla zdrowia.

Dlaczego karmić według przepisu Large Breed Puppy?

Zdrowy wzrost i rozwój kości u szczeniąt jest obszarem szczególnej uwagi wśród właścicieli dużych ras. Zaspokojenie potrzeb żywieniowych szczeniąt dużych ras może być niezbędne dla zapewnienia zdrowego rozwoju i długowieczności. Można to osiągnąć, karmiąc kompletną, zbilansowaną dietą opracowaną specjalnie dla szczeniąt - bez przekarmiania - we wczesnych i późnych fazach wzrostu. Jest to dłuższy okres czasu dla szczeniąt dużych ras niż dla małych lub średnich ras.

Referencje

  1. FEDIAF. Wytyczne żywieniowe dotyczące kompletnej i uzupełniającej karmy dla kotów i psów. (2020).
  2. Salt, C. i in. Standardowe wykresy wzrostu do monitorowania masy ciała psów różnych rozmiarów. PLoS One 12, 1–28 (2017).
  3. Hawthorne, AJ, Booles, D., Nugent, P., Gettinby, G. & Wilkinson, J. Body-Weight Changes during Growth in Puppies of Different Breeds. w Międzynarodowym Sympozjum Naukowym WALTHAM: Nature, Nurture, and the Case for Nutrition vol. 134 2072S – 2030S (Międzynarodowe sympozjum naukowe WALTHAM: Nature, Nurture, and the Case for Nutrition, 2004).
  4. Linda P. Case, Leighann Daristotle, Michael G. Hayek, MFR Nutrient Needs during Growth. in Canine and Feline Nutrition - A Resource for Companion Animal Professionals (red. Pohlam, H.) 232–233 (Elsevier Mosby, 2011).
  5. Lauten, SD Zagrożenia żywieniowe dla psów dużych ras: od odsadzenia do wieku geriatrycznego. Weterynarz. Clin. North Am. - Mały Anim. Ćwicz. 36, 1345-1359 (2006).
  6. Schoenmakers, I., Hazewinkel, HAW, Voorhout, G., Carlson, CS i Richardson, D. Wpływ diet o różnej zawartości wapnia i fosforu na rozwój szkieletu i chemię krwi dorastających dogów niemieckich. Weterynarz. Rec. 147, 652–660 (2000).
  7. Tryfonidou, MA, Van Den Broek, J., Van Den Brom, WE i Hazewinkel, HAW Wchłanianie wapnia w jelitach u dorastających psów zależy od spożycia wapnia i wieku, ale nie od tempa wzrostu. J. Nutr. 132, 3363-3368 (2002).
Powrót do centrum wiedzy
Emma Hunt, młodsza dietetyk zwierząt

Emmę Hunt

GA Pet Food Partners Młodszy dietetyk zwierząt

Emma ukończyła studia licencjackie z zachowań zwierząt i dobrostanu zwierząt, a następnie ukończyła studia magisterskie z weterynaryjnego zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Glasgow. Następnie przez kilka lat pracowała w przemyśle rolno-spożywczym i utrzymywała własne stado owiec, zanim dołączyła do GA w 2021 roku. Emma lubi trenować netball i spędzać czas ze swoim ukochanym collie Lincoln.

Może spodoba Ci się również ...

Artykuł napisany przez Emmę Hunt